pokmertfotki"Pokój Mertona" - wywiad z o. Edwardem Janem Michowskim SVD, rektorem Domu Misyjnego w Laskowicach

KK: Jak to się stało, że zainteresowałeś się zakonnikiem z innego Zakonu?

EJM: Już w nowicjacie w Pieniężnie, w latach 1967-1969, zetknąłem się z książkami Mertona. Pamiętam szczególnie Znak Jonasza, która to książka stała się literackim i duchowym wyrazem tego, co przeżywałem, jako młody nowicjusz.

Wielkim przeżyciem była lektura autobiografii Mertona Siedmiopiętrowa góra. Była drukowana najpierw w miesięczniku ZNAK, a w 1972 roku została po raz pierwszy opublikowana w formie książkowej. Potem, jako misjonarz w Ghanie miałem okazję kontynuować swoje zainteresowanie Mertonem, ale w sposób umiarkowany.

KK: Wiem, żepisałeś pracę o Thomasie Mertonie. Jaki tytuł nosiła ta praca?

EJM: Rzeczywiście, napisałem. Nawet dwie. Pierwszą, w 1984, jako zwieńczenie studiów na Catholic Theological Union (CTU) w Chicago. Miała tytuł Granting a Certain Space to the Feminine: the Discovered-Self of Thomas Merton. Druga, obroniona na KUL-u w 1997, tuż przed wyjazdem do Kenii, była w moim zamiarze kontynuacją pierwotnego projektu badawczego, co odzwierciedla jej tytuł: Proces integracji osobowości Tomasza Mertona.(...)

komunikaty svd okladka03 2015
Kliknij, by przeczytać pełny tekst wywiadu (PDF)

Joomla templates by JoomlaShine

Nasza strona wykorzystuje ciasteczka (cookies). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. WIĘCEJ